Worksession Week 2 : The nearest neighbours inherit from their Gold1000-parents

Monday 19th January

  • 9.30-10.00    Welcome with tea & coffee
  • 10.00-11.00    General introduction & Algolit extended (An Mertens, Constant)
  • 11.00-13.00    Introduction participants
  • 13.00-14.00     Vegetarian lunch by Guillaume Bernier & Sunjung
  • 14.00-15.30    Introduction concepts:
  • 15.30-16:00    Break
  • 16.00-18.00    Discussion & Brainstorm projects

Tuesday 20th January

  • 9.30-10.00    Welcome with tea & coffee
  • 10.00-13.00   Workshop Pattern for Python with Guy De Pauw (CLiPS, University of Antwerp)
    • Introduction to Computation Linguistics
    • Creation of a collective corpus of texts
  • 13.00-14.00    Vegetarian lunch by Guillaume Bernier & Sunjung
  • 14.00-18.00    Workshop Pattern for Python with Guy De Pauw (CLiPS, University of Antwerp)
    • Creation of classifiers for detecting authorship (age, gender, style, sentiments)
    • Creation feature for Deep Learning

Wednesday 21st January

  • 9.30-10.00    Welcome with tea & coffee
  • 10.00-11.30   Brainstorm & composition of workgroups
  • 11.30-12.00    Break
  • 12.00-13.00   Workgroups (1st, 2nd, 4th floor)
  • 13.00-14.00    Vegetarian lunch by Guillaume Bernier & Sunjung
  • 14.00-16.00    Workgroups (1st, 2nd, 4th floor)
  • 16.00-18.00    http://www.antidatamining.net, lecture/discussion (RYBN)

Thursday 22nd January

  • 9.30-10.00    Welcome with tea & coffee
  • 10.00-10.30   Overview summaries groups
  • 10.30-12.00   Workgroups (1st, 2nd, 4th floor)
  • 12.00-12.30    Algorithmic agents in sound, image and video (Michael Murtaugh & Nicolas Malevé, Constant)
  • 12.30-13.00    Standards for Open Data (Ana Carvalho, Ricardo Lafuente, Manufactura Independiente)
  • 13.00-14.00    Vegetarian lunch by Guillaume Bernier & Rosalie
  • 14.00-18.00    Workgroups (1st, 2nd, 4th floor)
  • 19.30-21.30    Discrimination & Big Data, lecture & discussion

Friday 23rd January

  • 9.30-10.00    Welcome with tea & coffee
  • 10.00-13.00   Workgroups (1st, 2nd, 4th floor)
  • 13.00-14.00   Sandwiches or Insects
  • 14.00-16.00    Workgroups (1st, 2nd, 4th floor)
  • 15.00-17.00    ‘Final’ Presentations workgroups
  • 17.00-17.30    Last words
  • 17.30-20.30    Dinner in town
  • 21.00-21.45    Live-coding concert with data we used by Alexandra Cárdenas in Les Halles de Schaarbeek
  • 21.45-22.30    Krystal Ball, concert by Valery Vermeulen
  • 22.30 onwards: DJs

 



Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *